Posted: 4 years ago
Read: 8330 times
SUA - Portugalia Image

RO
Portugalia ar fi trebuit pur și simplu să câștige acest meci. Însă doar un egal a putut să obțină, și asta din cauza unor eroisme întârziate ale superstarului echipei. Pasa fenomenală a lui Cristiano Ronaldo, dată în ultimul minut de prelungire, din care a înscris Silvestre Varela, a adus un punct pentru Portugalia, dar, probabil, nu este îndeajuns pentru a vedea echipa în etapa următoare. Portugalia are o diferență negativă de 4 goluri, ceea ce înseamnă că și un câștig viitor împotriva Ghanei, și o înfrângere a Germaniei sau SUA nu vor face ca echipa lui Ronaldo să meargă mai departe. Iar dacă SUA și Germania își termină meciul la egalitate, Portugalia este categoric descalificată. Deci, a fost chiar o zi proastă pentru Cristiano Ronaldo și colegii acestuia din Peninsula Iberică.

Meciul a început foarte bine pentru Portugalia, întrucât jucătorul lui Manchester United, Nani, a profitat de marea greșeală a fundașului american, Geoff Cameron. Nani ar fi putut transforma ușor scorul în 2-0, mai târziu, în prima repriză, dacă nu ar fi fost apărările incredibile ale portarului american, Tim Howard, din Premier League, de la Everton. Portugalia a dominat mare parte din meci. S-a putut vedea calitatea celor două echipe în ceea ce priveşte jocul pe teren.

Oricum, Statele Unite au întors lucrurile în a doua repriză. Au făcut alergări agresive, închizându-i pe portughezi foarte repede și făcând contra-atacuri rapide de fiecare dată când erau în posesia mingii. Golurile au venit destul de repede, cu un uluitor efort de răsucire a lui Jermaine Jones în minutul 64, iar apoi un alt gol pentru SUA, dat cu stomacul de căpitanul Clind Dempsey în minutul 81. Iar acum parcă a venit timpul ca Portugalia să-și revină. Dar Cristiano Ronaldo a avut alte gânduri. Totuși, Statele Unite au șanse să meargă în etapa următoare, în cazul în care Portugalia nu reușește o performanță miraculoasă împotriva Ghanei. Germania ar trebui să fie în siguranță datorită diferenței pozitive de gol în favoarea ei.

Citeşte mai multe...

Autor: Raghav Hegde - India

Traducător: Emmy Jk

EN
Portugal should had won this match. But a draw was all they could manage, and that too because of some late heroics by their super star player. Christiano Ronaldo’s killer pass in the last minute of the extra time, which was headed into the goal by striker Silvestre Varela may have grabbed a point for Portugal, but it is unlikely to be enough to see them through to the next round. Portugal have a negative goal difference of 4, which is so high that it even if Portugal win their next match against Ghana, and if either Germany or USA lose their match, Ronaldo’s team are still likely to miss out. And if USA and Germany draw their game, Portugal are definitely out. So, a really bad day in the office for Christiano Ronaldo and his teammates from the Iberian peninsula.

The match started brightly for Portugal as Manchester United’s Nani took advantage of the bad mistake by US defender Geoff Cameron. Nani could have easily made it 2-0 for Portugal late in the first half, if not for some incredible goalkeeping by US goalkeeper Tim Howard of the English Premier League side, Everton. Portugal dominated much of the match and there was a huge gulf in quality between the two sides which was quite visible.

However, the United States really turned things around in the second half, making aggressive runs, closing down on the Portuguese players very quickly, and making rapid counter attacks every time they were in possession of the ball. The goals came soon enough, with a stunning curling effort from Jermaine Jones from just outside the box in the 64th minute and then a goal off United States captain Clint Dempsey’s stomach. Dempsey’s goal came in the 81st minute and there seemed to be little time for the Portuguese to make a comeback. But Christiano Ronaldo had other ideas. Still, the United States look well set to enter the second round barring a miraculous performance by Portugal against Ghana. Germany should be safe because of a very positive goal difference in their favor.

Author: Raghav Hegde - India