Read: 10010 times
Şoc de proporţii! Image

RO

Continuarea articolului

Şocul s-a produs. Miroslav Klose l-a ajuns pe marele atacant brazilian Ronaldo și a bătut recordul, marcând cel de-al 16-lea gol din cariera sa la Campionatul Mondial de fotbal şi transformând scorul în 2-0, în minutul 23. Cu toate că mulțimea a fost șocată de acest gol, totuși mai era încă o speranță că jucătorii își vor reveni. Dar nemții aveau alte gânduri.

În următoarele 3 minute, Toni Kroos, care, după Mueller, a avut cea mai mare influență asupra echipei Germaniei, a marcat nu unul, ci două goluri – unul cu piciorul stâng, iar celălalt cu dreptul. 4-0 – minutul 26. Șoc. Furie. Disperare. Şi asta era doar începutul.

Sami Khedira a fost al patrulea neamț care a înscris, ducând scorul la 5-0 pentru Germania, în minutul 29. Asta a fost. Jocul s-a terminat. Luiz Felipe Scolari, un antrenor faimos pentru faptul că întotdeauna găsește o cale de a câștiga, voia acum să se ascundă de cei 58 000 de suporteri. Nimeni nu s-a gândit la un asemenea scor, nimeni nu și-a imaginat așa ceva. 5-0 în minutul 30, în semifinalele unui Campionat Mondial, împotriva Braziliei, în Brazilia! De necrezut!

Jucătorii au rămas șocaţi, iar după ce-a început a doua repriză, au încercat să marcheze un gol. Dar nu s-a întâmplat asta, întrucât portarul Germaniei, Manuel Neuer, a arătat de ce este considerat cel mai bun portar din lume, apărând orice șansă a Braziliei de a înscrie.

Pe urmă, Andre Schuerrle, intrat pe teren în repriza a doua, a mai marcat și el două goluri, transformând scorul în 7-0. Germania se gândea deja la finală, dar nu s-a deranjat să celebreze.

În ultimele minute ale meciului, când Oscar a marcat un gol pentru Brazilia, ducând scorul la 7-1, au avut loc mari felicitări sarcastice pe stadion care doar i-au demoralizat și mai mult pe fotbaliștii brazilieni.

Germania așteaptă acum câștigătorii marii întâlniri dintre Argentina și Olanda. Brazilia se confruntă cu perspectiva de a juca meciul cel mai prost din aceste semifinale. Acum și-ar dori ca Argentina să câștige meciul împotriva Olandei și să meargă în finală, așa că va evita întâlnirea cu Lionel Messi în meciul următor. Faptul că a pierdut cu 7-1 în semifinale a fost destul. Să mai piardă și cu Argentina în propria ţară? Ei bine... unor națiuni li s-au întâmplat lucruri şi mai rele. Pierderea Războiului Mondial sau criza economică. Deci, cred că Brazilia va fi în regulă!

Autor: Raghav Hegde - India

Traducător: Emmy Jk

EN
And so it happened. Miroslav Klose eclipsed the great Brazilian striker Ronaldo to become the all time record goal scorer in the history of the World Cup, bagging his 16th World Cup career goal, and making it 2 -0 in the 23rd minute after a splendid team performance by Germany, with Mueller providing the final assist. While the crowd was shocked by this, there was still a hope that their boys would make a comeback. But the Germans had other ideas.

In the next 3 minutes, Toni Kroos, who after Mueller has been Germany’s most influential player, helps himself to not one, but two goals – one with his left foot and the other with his right. 4-0 by the 26th minute. Shock. Disbelief. Anger. Desperation. But there was more to come.

Sami Khedira became the fourth German to score a goal, making it 5 – 0 for Germany in the 29th minute. That was it. Game over. Luiz Felipe Scolari, a coach who is famous for always finding a way to win, was now looking to hide himself in a stadium of 58,000 people, with all cameras focused on him. A scoreline like this was never thought of, never imagined. 5-0 in a World Cup semi-final in just 30 minutes against Brazil, in Brazil! Unbelievable!

The Brazilian went into a shock after that, and after they came back for the second half, they did try half heartedly for a goal. But it was not to be so as Germany’s goalkeeper Manuel Neuer showed just why he is rated as the best goalkeeper in the world, making a string of saves, denying Brazil even the glimmer of a chance.

And soon enough, substitute Andre Schuerrle helped himself to two easy second half goals to make it an astonishing 7-0 for Brazil. Germany were by then already thinking about the final and didn’t even bother to celebrate.

Finally, in the dying moments of the match, when Oscar did get a goal for Brazil to make it 7-1, there were huge sarcastic cheers from the crowd, which only served to demoralize the Brazilian players further.

Germany now await the winners of the clash between Argentina and Holland. Brazil face the prospect of playing the much hated playoff between the losers of the semi-finals. They would now be hoping for Argentina to win their match against Holland and move on to the final, so that they can avoid playing Lionel Messi’s men in the next match. Losing 7-1 in the semi-final was bad enough; losing to Argentina in Brazil? Well....I can think of worse things to have to happened to nations. Such as losing the World Wars, Economic Depression. So, I guess Brazil will be just fine!

Author: Raghav Hegde - India