Posted: 3 years ago
Read: 6776 times
Olanda - Australia Image

RO
Am văzut multe meciuri frumoase în această Cupă Mondială, dar după mine, cel mai bun a fost cel dintre olandezi și australienii luptători. 3-2 pentru Olanda, 5 dintre cele mai frumoase goluri înscrise, aici intrând un gol remarcabil înscris de Tim Cahill din Australia, care ar trebui să fie clasat ca unul dintre cele mai bune goluri din această Cupă Mondială.

Acest meci a fost mai degrabă unul de box, fiecare echipă dând pumni după pumni, iar în final, echipa care a dat cele mai multe lovituri a fost declarată câștigătoare. Australienii au o echipă foarte tânără și în afară de Tim Cahill, poate și Mark Bresciano, niciun alt jucător nu mai este cunoscut în fotbal. Dar, deși nu au experiență, au foarte mult entuziasm și caracter.

Olanda este, probabil, una dintre cele mai bune echipe de la această Cupă Mondială, iar atacanții Arjen Robben și Robin van Persie sunt una dintre cele mai periculoase forțe din lume, iar cei doi deja au înscris 3 goluri în doar 2 meciuri din acest campionat. Primul gol al lui Robben din minutul 20 a fost așteptat, deoarece terorizase apărarea australiană cu fuga sa tipică pentru un sportiv olimpic. Totuşi, neașteptat a fost răspunsul. Doar un minut mai târziu, Cahill a prins o pasă lungă din dreapta și a șutat cu piciorul stâng direct în poarta olandezilor, spunându-i parcă lui Robben: ’Ce poți face tu, eu fac mai bine!’

Acest lucru a creat un meci brilliant în care ambele părți au dat ce-au avut mai bun. A urmat un penalty în minutul 54, care a fost executat de căpitanul australian Mile Jedinek, la care i-a răspuns splendid Robin van Persie, 4 minute mai târziu. Golul decisiv a venit după un șut uimitor de la jumătatea terenului din partea lui Memphis Depay al Olandei, în minutul 68, care a intrat cu emoții în poarta apărată de Matthew Ryan.

Meci de poveste, o mare victorie pentru olandezi. La fel de bine, și australienii pot fi mândri de efortul lor.

Citeşte mai multe

Autor: Raghav Hegde – India

Traducător: Raluca

EN
We have seen many great games already in this World Cup, but for my money this match between the brilliant Dutch and the fighting Australians was the best. 3-2 to Netherlands, 5 of the most glorious goals scored, including one remarkable goal by Tim Cahill of Australia, which should rank as one of the best goals of the World Cup.

This game was more like a boxing match than a football match, with each side throwing one punch after another, and finally the team throwing more punches was declared the winner. The Australians have a very young team, and apart from Tim Cahill, and to a certain extent, Mark Bresciano, nobody else is really well known in football. But what they lack in experience, this team makes up with amazing enthusiasm and fabulous spirit.

The Dutch are perhaps the best team we have seen in this World Cup so far, and in the attacking duo of Arjen Robben and Robin van Persie, they have perhaps the deadliest strike force in the world, and the two have already scored 3 goals each in just 2 matches of the tournament so far. So the first goal from Robben in the 20th minute was just expected, with him terrorizing the Australian defense his amazing, Olympic sprinter like runs. What was unexpected however was the response. Just a minute later, Cahill finished off a long range pass from the right with a stunning left foot shot that screamed past the Dutch goalkeeper, seemingly telling Robben, ’What you can do, I can do better!’

That set up a brilliant match with both sides giving it all. A penalty followed in the 54th minute, which was quickly converted by the Australian captain Mile Jedinek, which was responded to by a brilliant finish by Robin van Persie just 4 minutes later. The deciding goal came off an amazing shot from close to the halfway mark by Holland’s Memphis Depay in the 68th minute, which took a spin on bouncing just before it reached the Australian goalkeeper Matthew Ryan, with ball landing into the netting.

Stunning match, great win for the Dutch. But the Australians can be justifiably proud of their wonderful effort as well.

Author: Raghav Hegde – India