Posted: 4 years ago
Read: 7791 times
Honduras - Elveţia  Image

RO
Ultima oară când Honduras a jucat cu Elveția la o Cupă Mondială, acum 4 ani în Africa de Sud, am fost martorii unui meci extrem de plictisitor care s-a încheiat la egalitate 0 – 0, ceea ce i-a trimis pe elvețieni acasă. Elvețienii nu au vrut să fie eliminați și de data aceasta, așa că au jucat un nou tip de fotbal, captivant și destul de revigorant, la care puțini se așteptau.

Starul meciului a fost atacantul elvețian bine făcut, Xherdan Shaqiri, care a înscris singur 3 goluri pentru a-și califica echipa în umătoarea etapă. Acesta a fost al 50-lea astfel de meci, din istoria Cupei Mondiale, în care un jucător înscrie singurele 3 goluri ale meciului și cel de-al doilea din cadrul actualei Cupe Mondiale. Shaqiri a fost o amenințare constantă pe tot parcursul meciului pentru apărarea hondurană, hărțuind-o mereu.

Primul gol al lui Shaqiri a venit în minutul 6; a fost un gol superb și a reamintit de cel înscris de Lionel Messi împotriva Iranului cu câteva zile în urmă. Acesta a marcat tonul întregului meci, cu elvețienii dominând complet. Al doilea gol al lui Shaqiri a venit după o pasă de la atacantul său partener, Drmic, din stânga.

Honduras s-a învigorat puțin în repriza a doua, dar meciul s-a încheiat ca o competiţie după al treilea gol al lui Shaqiri, care a venit după o serie de pase rapide de la întreaga echipă elvețiană.

Așadar, Elveția a câștigat, Honduras merge acasă. Un meci împotriva măreților argentinieni se anunță pentru elvețieni în runda a doua. O victorie pentru elvețieni în acel meci va fi văzut ca o mare dezamăgire.

Autor: Raghav Hegde - India

Traducător: Raluca

EN
The last time Honduras played Switzerland in a World Cup, no more than 4 years ago in South Africa, we had witnessed an excruciatingly boring 0 – 0 draw, which sent the Swiss out of the World Cup. Switzerland were not to be denied this time as they played an exciting and refreshing brand of football, which very few expected from them.

The star of the match was the heavily built Swiss striker, Xherdan Shaqiri, who grabbed a spectacular hat trick to out his team through. This was the 50th hat trick in the history of the World Cup and the second of this World Cup in Brazil. Shaqiri was a menace to the Honduran defence throughout the match, harassing them at will.

Shaqiri’s first goal came only in the 6th minute; it was a brilliant goal and reminded one of the Lionel Messi strike against Iran a few days earlier. This set the tone for the rest of the match, with the Swiss completely dominating. Shaqiri’s 2nd goal came after a selfless pass from his strike partner Drmic from the left.

Honduras showed a little more life in the second-half, but the match was finished as a contest by Shaqiri’s 3rd goal, coming after a terrific period of quick passing by almost the entire Swiss team.

So Switzerland won, Honduras go home. A match against mighty Argentina beckons for the Swiss in the second round. A win for the Swiss in that match will be seen as a huge upset.

Author: Raghav Hegde - India