Posted: 3 years ago
Read: 7749 times
Croația a învins Camerunul cu 4-0!  Image

RO
Croația a realizat ce i-a lipsit în meciul cu Brazilia, cel în care a pierdut. Un singur nume – Mario Mandzukic. Atacantul lui Bayern Munich a fost o teroare, distrugând apărarea cameruniană, mereu amenințător, speriindu-i foarte tare pe apărători. Leii Africii nu au putut răspunde acestui atacant periculos și au renunțat prea ușor, ieșind din Cupa Mondială.

Primul gol a venit foarte repede pentru croați prin mijlocașul veteran Ivica Olic, care a reușit să înscrie cel de-al nouăsprezecelea gol pentru țara sa. Camerunul era încă în luptă și mijlocașii au dominat mare parte din prima repriză a meciului, iar jucătorul de talie mondială a croaților nu a putut face mare lucru. Dar o greșeală absurdă a lui Alex Song a redus echipa la 10 oameni. După aceasta, Croația a făcut ce a vrut pe teren.

Ivan Perisic a transformat scorul în 2-0 la câteva minute după începerea celei de-a doua reprize, făcând totul de două ori mai dificil pentru africani. Mandzukic a arătat de ce este clasat foarte sus de către antrenorii din întreaga Europă, prin două goluri înscrise în cea de-a doua repriză, dintre care unul a fost de bună calitate, încheind meciul și trimițând Camerunul înapoi în Africa, în afara campionatului.

Croația poate visa măreț acum, iar o victorie împotriva Mexicului, în ultimul meci al acestei grupe, o va trimite în runda următoare. Poate Croația să câștige? Urmăriți rubrica aceasta!

Autor: Raghav Hegde – India

Traducător: Raluca

EN
Croatia realized what they had been missing in their first match loss against Brazil. Just one name - Mario Mandzukic. The Bayern Munich striker was a terror, menacing the Cameroon defense, constantly threatening, giving the defenders the scare of their lives. There was no response the Indomitable Lions of Africa could provide to the dangerous striker and folded all too tamely, bowing out of the World Cup.

The first goal came very early for the Croatians with the veteran midfielder Ivica Olic finishing well to get his 19th goal for his country. Cameroon were still in the race and their midfielders actually dominated much of the first half, with Croatia’s world class playmaker Luka Modric not able to do much. But a mindless foul by Alex Song just before the end of the first half saw Cameroon reduced to 10 men. And it was all Croatia after that.

Ivan Perisic soon made it 2-0 just minutes after the start of the second half, making it doubly difficult for the Africans. Mandzukic showed just why he is rated highly by coaches all over Europe with two goals later in the second half, of which one was particularly of a high quality, effectively ending the match as a contest and sending Cameroon packing out of the tournament and back to Africa.

Croatia can dream big now and a victory against Mexico in their last game of this group will see them through to the next round. Can Croatia do it? Watch this space!

Author: Raghav Hegde – India