Posted: 4 years ago
Read: 7875 times
Bosnia Herţegovina - Iran  Image

RO
Bosnia Herţegovina este o țară relativ nouă ce s-a format după o perioadă lungă de război și conflict. Dar după toată violența, oamenii din Bosnia au păstrat lucrul pe care îl iubesc cel mai mult – fotbalul. Se știe că mulți dintre jucătorii bosnieni de acum, precum superstarul de la Manchester City, Edin Dzeko, s-au antrenat în copilărie pentru a deveni jucători de fotbal, chiar dacă viața le era pusă în pericol. Așadar, vă puteți imagina ce înseamnă pentru oamenii din Bosnia ca fotbaliștii lor curajoși să fie aici, la Cupa Mondială din Brazilia, primii din istoria ’tânără’ a Bosniei.

Dar Cupa Mondială nu a fost atât de bună pentru Bosnia, deoarece a pierdut două dintre meciurile anterioare, primul împotriva Argentinei, ceea ce era de așteptat, iar al doilea împotriva Nigeriei, în care a crezut probabil că are o șansă mai mare de câștig. Dar împotriva Iranului, o echipă ce s-a apărat dârz în acest campionat, fără a realiza ceva demn de a fi menționat, bosnienii au jucat la potențialul lor maxim, atacând mereu, cu trei goluri bine înscrise.

Primul gol înscris de Edin Dzeko, în minutul 23, era deja așteptat, deoarece europenii dominaseră tot meciul până atunci. Superioritatea lor a continuat și în repriza a doua, în timp ce Miralem Pjanic a profitat de-o greșeală rară de apărare a Iranului în minutul 59, înscriind frumos pentru a-i pune pe bosnieni la conducere cu 2-0. Iranul a marcat un gol în minutul 82, dar Advija Vrsajevic a încheiat totul cu un al treilea gol pentru Bosnia un minut mai târziu.

Durere pentru Iran, dar nici Bosnia nu se va întoarce acasă prea fericită, întrebându-se ce ar mai fi putut fi.

Citeşte mai multe

Autor: Raghav Hegde - India

Traducător: Raluca

EN
Bosnia Herzegovina is a relatively new nation and it was formed after a prolonged period of war and strife. But through all the violence, the people of Bosnia held on to one thing they loved most in the world – football. Many of the current Bosnian players like Manchester City super star, Edin Dzeko, have been known to have trained in their earliest years as football players, under great threat to their lives. So it may well be imagined what it means for the people of Bosnia to have their courageous footballers in this World Cup here in Brazil, the very first in Bosnia’s young history.

But the World Cup hasn’t gone too well for Bosnia, having lost their two earlier matches, the first against Argentina, which was expected, and the second against Nigeria, in which they probably thought they had a better chance. But against Iran, a team which has defended stoutly in this tournament, without really doing much of note, the Bosnians played to their full potential, attacking at will, with three well taken goals.

When the first goal was scored by Edin Dzeko in the 23rd minute, it was only expected as the Europeans had completely dominated the match until then. Their dominance continued in the second half as well as Miralem Pjanic took advantage of a rare defensive error by Iran in the 59th minute, finishing beautifully to give the Bosnians an easy 2-0 lead. Iran got one back in the 82nd minute, but Avdija Vrsajevic settled the issue with a third goal for Bosnia just a minute later.

Heartbreak for Iran, but Bosnia wouldn’t be returning home too happy either, wondering what might have been.

Author: Raghav Hegde - India