Posted: 4 years ago
Read: 9058 times
Argentina - Nigeria  Image

RO
Dacă a existat vreun meci în această Cupă Mondială jucat cu spirit grozav, cu un mare respect și prietenie între cele două echipe, acesta ar trebui sa fie. Atât argentinienii, cât și nigerienii s-au purtat atât de bine, încât meciul a părut a fi unul amical! Și ambele echipe și-au permis să fie prietenoase, deoarece Argentina deja s-a calificat, iar africanii știau că dacă vor avea parte de un miracol cu Iranul, și ei se vor califica ușor în următoarea rundă.

Dar în timp ce jucătorii ambelor echipe s-au comportat frumos, asta nicidecum nu înseamnă că au renunțat la atac. Golurile au fost multe și rapide, cu primul înscris de cel mai bun jucător al lumii, Lionel Messi, chiar în minutul 3. Africanii au dat cel mai bun răspuns posibil, înscriind un gol la doar 90 de secunde mai târziu, cu un șut incredibil al lui Ahmed Musa.

Acest lucru a fost începutul unui meci captivant și foarte distractiv, cu acțiune de la cap la coadă, cu Argentina atacând mereu și Nigeria apărând incredibil și înscriind din nou atunci când s-a ivit ocazia. Messi nu s-a mulțumit cu un singur gol și l-a înscris pe cel de-al doilea al meciului (al patrulea din campionat în doar 3 meciuri), cu o lovitură liberă superbă, pe care portarul nigerian nici nu s-a chinuit să-l oprească.

Asta a încheiat o primă repriză foarte captivantă și la doar două minute după începutul celei de-a doua, Ahmed Musa a înscris cel de-al doilea gol printr-un șut elegant în fața căruia portarul Argentinei, Sergio Romero, nu a avut nicio șansă. Argentina a răspuns în scurt timp, cu jucătorul fundaş stânga Marcos Rojo înscriind un gol încâlcit cu pulpa piciorului. Așadar, Argentina era în urmă, dar nigerienii auziseră deja rezultatul meciului dintre Bosnia și Iran, care a fost câștigat în mod sigur de Bosnia, trimițându-i ușor mai departe pe africani. Asta a însemnat că africanii s-au relaxat și au început să se bucure de ocazie, iar meciul s-a terminat 3-2.

În runda următoare, Argentina se va duela cu o echipă a Elveției destul de mediocră și Nigeria va întâlni echipa puternică a Franței.

Citeşte mai multe

Autor: Raghav Hegde - India

Traducător: Raluca

EN
If there was one match in this World Cup that was played with terrific spirit, with great respect and friendship between the two opposing sides, this has to be it. Both the Argentineans and the Nigerians were so well behaved that the match almost had the appearance of a friendly! And both sides could afford their ’friendliness’ as Argentina had already qualified and the Africans knew that barring a miracle in favor of Iran, they too would easily qualify for the second round.

But while both sets of players were well behaved, that doesn’t mean they cut down on their aggression even a little bit. The goals came thick and fast, with the first goal from the world’s best football player Lionel Messi coming only in the 3rd minute. The Africans gave the best response possible, scoring a goal only 90 seconds later, with a brilliant finish by Ahmed Musa.

That set the stage for an exciting and very fun match, with great end-to-end action, with Argentina attacking at will, and Nigeria defending brilliantly and hitting back when they could as well. Messi was not to be satisfied with just one goal and he got his second of the match and fourth of the tournament in just 3 matches, with a brilliant free kick, which the Nigerian goalkeeper didn’t even bother to try to stop.

That finished an exciting first half and just two minutes after the start of the second half, Ahmed Musa got his second goal with an exquisite finish that gave Argentina’s goalkeeper, Sergio Romero no chance. Argentina responded soon after, with left back Marcos Rojo scoring a scrappy goal that came off his thigh. So, Argentina were back in the lead, but the Nigerians had already heard about the result between the game between Iran and Bosnia, which was being won convincingly by the Bosnians, putting the Africans easily through. This meant that the Africans relaxed and began enjoying the occasion, and the match finished 3-2.

The next round sees Argentina take on a rather mediocre Switzerland and Nigeria battle a really strong France.

Author: Raghav Hegde - India