Posted: 4 months ago
Read: 2157 times
Red Stripe Premier League aduce noi surprize! Image

RO

Bună, sunt Jamaica Urban Legend și vă aduc noi știri din țara mea, Jamaica! Boys’ Town și-au revenit în ultimul moment și au reușit să îi atace pe la spate pe Rheno și să-i învingă, lucru care a dus la retrogradarea echipei Jamalco FC după ce aceștia au făcut egal 1-1 cu Harbour View în penultimul meci din cadrul Red Stripe Premier League ieri.

Boys’ Town și-au început ziua cu un pas în fața retrogradării, pe locul 10 cu 32 de puncta și după o primă jumătate pe Barbican Field slabă. Ei s-au trezit în a doua repriză și și-au asigurat practic încă un an în liga celor mai bune echipe din țară.

The Red Brigade, după cum sunt numiți de gani, au ajuns pe locul 9 cu 35 de puncte după golurile lui Michael Campbell, Jamiel Hardware Shamar Nicholson și înlocuitorul Jahvon Howell. Mai devreme, Craig Foster îi adusese pe cei de la Reno în față timp de 45 de minute înscriind un gol.

Acum că Boys’ Town au obținut 35 de puncte, cu unul mai mult decât Waterhouse de pe locul 10 care au pierdut în fața Portmore United cu 1-4, băieții Jamalco de la Clarendon au fost retrogradați după primul lor sezon în Premier League.

Jamalco s-a apropiat de 30 de puncta, cu două în spatele a Maverley/Hughenden cu 32 de puncte și după ce a mai rămas doar un minut din meci, ei nu au reușit să în întreacă pe cei de la Waterhouse care aveau 34 de puncta. Dar Maverley/Hughenden sunt încă în ligă și vor avea un meci final duminică.

A fost un meci în care ambele echipe au jucat bine în prima repriză și, la fel cum au făcut în tot sezonul, Boys’ Town au ratat câteva șanse de a înscrie și părea că meciul va fi la fel ca oricare altul de până acum.

Xavian Virgo a lovit bara dintr-o lovitură liberă înainte ca Shamar Nicholson să rateze o lovitură deoarece nu a reușit să îi paseze mingea lui Hardware.

Au plătit asta cu vârf și îndesat când Foster a înscris după o lovitură primită de la jucătorul Demar James de la St Elizabeth Technical High School în minutul 45. Dar echipa gazdă a răspuns puternic.

Căpitanul Campbell a înscris după o lovitură puternică primită de la Nicholson și a lovit poarta dintr-un unghi anume în minutul 47, iar cinci minute mai târziu, Hardware s-a întors acasă după ce lovitura lui inițială liberă a ratat. El totuși a fost împins de la spate de către Ranique Muir care l-a convins să mai șuteze odată pentru a gusta victoria, ceea ce a și făcut.

După ce a ratat câteva lovituri, Nicholson a înscris al 14-lea gol al sezonului șutând puternic pe deasupra portarului, înainte ca Howell să șuteze lovitura care avea să înscrie golul final.

Între timp, pe stadionul Spanish Town Prison Oval, Maverley/Hughenden au obținut un egal 0-0 cu Humble Lion și și-au cam distrus șansele de a mai continua. Maverley rămâne pe locul 11 cu 32 de puncte, în timp ce Humble Lion sunt pe locul doi cu 58 de puncte.

Waterhouse a suferit o înfrângere acasă după echipa a fost distrusă 1-4 de către Portmore United și au ajuns pe locul 10 cu 34 de puncte. Portmore a rămas pe cinci cu 52 de puncte.

Într-un meci amical, Tivoli Gardens au decimat echipa Arnett Gardens cu 3-0 pe stadionul Edward Seaga Sports Complex. Elton Thompson a reușit să învingă echipa ca prin magie.

Liderii Universității West Indies (UWI) și campionii Montego Bay United au obținut o egalitate cu 0-0.

Autor: Ricardo - Jamaica
Traducător: Raluca Ivanovici

EN

Hello it’s Jamaica Urban Legend here with great news on my country Jamaica!! Boys’ Town came from behind to whip Reno 4-1 in a result that relegated Jamalco FC following their 1-1 home draw with Harbour View in the penultimate round of the Red Stripe Premier League yesterday.

Boys’ Town started the day just above the relegation zone, in 10th spot on 32 points, and following a lacklustre first-half display at the Barbican Field. They came alive in the second half and basically secured another year of top-flight football.

The Red Brigade, as they are popularly called, climbed a spot into ninth on 35 points courtesy of goals from Michael Campbell, Jamiel Hardware Shamar Nicholson and promising substitute Jahvon Howell Earlier Craig Foster had given Reno a 45th minute lead.

With Boys’ Town moving to 35 points, one above 10th-placed Waterhouse, who lost 1-4 to Portmore United, new boys Jamalco from Clarendon were relegated in this their first season in the Premier League.

Jamalco inched to 30 points, two behind Maverley/Hughenden on 32 points, and with only one game remaining, they cannot catch Waterhouse sitting on 34 points. But Maverley/Hughenden are still alive heading into the final set of matches on Sunday.

It was an evenly contested game in the first half and, as they have been doing all season, Boys’ Town missed some easy chances and it looked as though it would have been another frustrating day for them.

Xavian Virgo struck the post from a free kick before Shamar Nicholson missed a sitter at the back post where he failed to turn in a Hardware shot-turn-cross.

They were made to pay as Foster slotted home a cross from St Elizabeth Technical High School player Demar James in the 45th minute. But the home team would hit back, and hit back hard.

Captain Campbell pounced on a cheeky through ball by Nicholson and fired home from an angle in the 47th minute and five minutes later, Hardware volleyed home after his initial free kick crashed against the upright, but was kept alive by Ranique Muir who teed him up for a second bite of the cherry which he took gleefully.

After missing a couple of chances, Nicholson notched his 14th goal of the season expertly placing his shot wide of the advancing goalkeeper, before Howell brilliantly volleyed home.

Meanwhile, at Spanish Town Prison Oval, Maverley/Hughenden battled to a 0-0 draw with Humble Lion and kept their slim survival hopes alive. Maverley remained in 11th spot on 32 points, while Humble Lion are second with 58 points.

Waterhouse suffered a massive home defeat crashing 1-4 to Portmore United and slipping a spot to 10th on 34 points. Portmore remained in fifth on 52 points.

In a dress rehearsal of a play-off match, Tivoli Gardens trounced Arnett Gardens 3-0 at the Edward Seaga Sports Complex. Elton Thompson managed to secured a hat-trick.

The leaders the University of the West Indies (UWI) and champions Montego Bay United played to a 0-0 stalemate.

Author: Ricardo - Jamaica