Portugalia - Polonia 1 - 1 [Portugalia a castigat in penaltiuri!]

Read: 4915 times
Portugalia - Polonia 1 - 1 [Portugalia a castigat in penaltiuri!] Image

RO

Portugalia 1 – 1 Polonia [Portugalia a câștigat cu 5-3 în Penaltiuri]

Portugalia a devenit prima parte care a ajuns în semi finalele din Euro 2016 deoarece a învins-o pe Polonia cu 5-3 în penaltiuri, și au ajuns să fie prima echipă din toate timpurile care a ajuns în finală fără să câștige nici un meci în primele 90 minute.

Pană acum, Portugalia a câștigat în primele 90 de minute de 3 ori, a câștigat a două rundă în prelungiri și și-au câștigat sferturile de finală prin penaltiuri, după ce meciul a fost 1-1 la prelungiri.

Toți jucătorii portughezi au marcat penaltiurile fără stres, nelăsându-i portarului polonez nici o șansă. Ronaldo a marcat primul penalti pentru Portugalia și a făcut-o corespunzător. Ricardo Quaresma a marcat cel de-al cincilea, în acest fel ajungând în semi finale.

Pentru Polonia, al patrulea jucător care a tras penalti a fost Jakub Blaszczykowski, dar acest șut a fost apărat de portarul portughez Rui Patricio. În acest mod Polonia va pleca din Euro 2016, acest lucru ii supără rău deoarece au jucat foarte bine pană acum, ba chiar au fost jucători mai buni pe teren decât Portugalia.

Portarul Poloniei Lukasz Fabianski a fost cel mai bun portar din competiție, dar tot nu a putut face nimic împotriva penaltiurilor, deoarece fiecare jucător al Portugaliei care au tras penaltiurile au lovit mingea superb.

Jucătorul Robert Lewandowski a marcat primul gol pentru Polonia în al doilea minut al meciului cu un șut incredibil, și tânărul de 18 ani Renato Sanches a fost cel care a egalat meciul în prima jumătate. În afară de aceste două goluri superbe nu prea s-au întâmplat multe în meci deoarece părea că ambele echipe așteptau ca cealaltă să greșească undeva ca să poată profita.

Cristiano Ronaldo a jucat din nou foarte rău, unul dintre cele mai rele performante din Euro 2016, din cauza lui Portugalia nu părea că va putea face mult în fata portarului. Dar este incredibil faptul că Portugalia a ajuns în semifinale chiar dacă nu au jucat chiar atât de incredibil și chiar dacă Ronaldo tot rata suturile. Acum chiar că par că sunt pregătiți să câștige Euro 2016.

Renato Sanchez a devenit noua vedetă a Portugaliei. La 18 ani și 316 de zile Renato a devenit cel mai tânăr marcator din Euro 2016.

Renato Sanchez a declarat presei că ei chiar meritau această victorie: „Este un moment incredibil pentru echipa mea și pentru mine deoarece am marcat acel gol. Am lucrat din greu și am dat tot ce-am putut. Oamenii ne mai critică din când in când dar nu ne pasă deoarece suntem in semifinale.”

Antrenorul Poloniei Adam Nawalka a declarat că: „Chiar că este un moment dificil pentru noi. Jucătorii au dat tot ce-au putut în acest meci și au jucat foarte bine în acest campionat. Nu am pierdut nici un meci în acest campionat – am fost scoși din cauza unui penalti. Trebuie să ne uităm optimiști la viitor și la europenii care s-au calificat mai departe. Mai târziu vom analiza de ce am pierdut și ce am fi putut face dar pe moment această înfrângere ne doare foarte mult.”

Autor: Raghav Hegde - India
Traducator: Radu Ivanovici

EN

Portugal 1 – 1 Poland [Portugal Win 5-3 on Penalties]

Portugal became the first side to reach the semi-final of the Euro 2016 by beating Poland 5-3 in a penalty shootout, and they did so by becoming the only team in the history of the European Championships to make it to the final without winning a single match in the first 90 minutes of a game.

So far, Portugal drew their opening 3 games, won the second round match in extra time and now have won their quarter-finals match through penalties, after the match was tied 1-1 at the end of the extra time.

All Portuguese players finished their penalties with ease and gave the Polish goalkeeper no chance whatsoever. Ronaldo took on the responsibility of scoring the first penalty for Portugal and he did so with aplomb. It was Ricardo Quaresma scored the fifth and the winning spot-kick to take Portugal to the semi-final.

For Poland, the fourth spot-kick taken by Jakub Blaszczykowski was saved by Portuguese goalkeeper Rui Patricio. That effectively ended Poland’s time in the Euro 2016 and they would regret it heavily, having done so well so far, arguably much better than their opponents, Portugal.

Poland’s goalkeeper Lukasz Fabianski has been arguably the best goalkeeper in the competition so far, but he really couldn’t do much in the penalty shootout for them, as all Portuguese players tool their kicks brilliantly.

Striker Robert Lewandowski put Poland ahead in the second minute of the match with a clinical side-footed finish and 18-year old teenager Renato Sanches equalised with a brilliant strike later in the first half.  Apart from that, there was little action in the match as both teams looked content to defend and wait for their opponents to make a mistake.

Cristiano Ronaldo had another frustrating game in the Euro 2016 and Portugal never looked like much of an attacking threat in front of goal. But it is astonishing that Portugal have got to the semi-finals despite not being at their best and with Ronald misfiring. They now look like a serious prospect to win the European Championships indeed.

And in Renato Sanches, Portugal probably have their next big superstar. At 18 years and 316 days Renato has become the youngest goalscorer in the knockout stages of a European Championship.

Renato Sanches spoke to the media after the well deserved win: "It is a wonderful moment for the team and for me for scoring. We have been working very hard and we have been doing our best. People criticise us but we don care because we are in the semis."

Poland coach Adam Nawalka said: "Its definitely a tough moment for us. The players put a lot of heart into this match and played bravely throughout this tournament. We haven lost a match - we were knocked out on penalties. We have to look with optimism to the future and the European qualifiers. There will soon be time for detailed analysis but this defeat hurts."

Author: Raghav Hegde - India