Logo

Jamaica/ Cea mai tare competitie dintre liceuri!

Author: admin
Posted: 9 months ago
Read: 2983 times
Jamaica/ Cea mai tare competitie dintre liceuri! Image

Jamaica/ Cea mai tare competitie dintre liceuri!

RO

Bună ziua oameni buni, sunt Jamaica Urban Legend și vă aduc noi știri despre cea mai tare competiție între școli din emisfera vestică … CHAMPS!!!

„E foarte bine că ne-am întors” a declarat Fiona Richards, de la liceul Edwin Allen High, după ce a întrecut recordul de un an al Champs în competiția pentru aruncarea discului Class One, după ce a reușit să arunce discul la o distanță de 53,04 metrii în ziua a doua din cadrul Campionatului pentru Băieți și Fete a ISSA/GraceKennedy ce a avut loc pe stadionul national.

Richards, care a câștigat două medalii de aur la Class Two când reprezenta liceul Buffy Bay acum doi ani înainte de a se transfera la Edwin Allen, a întrecut recordul de 52,37 metri realizat de către Shanice Love de la Excelsior High, acesta fiind al treilea record întrecut din secțiunea pentru fete.

„Eu mă simt foarte bine, e un sentiment foarte fain” a spus ea. „Mă simt foarte bine aici la Champs, după ce am câștigat.”

Devia Brown de la liceul Hydel, una dintre finalistele IAAS World Under-20 a obținut medalia de argint cu 47,80 de metri, iar Gabrielle Bailey de la liceul St. Jago a obținut medalia de bronz, cu 47,61 de metri.

Danielle Sloley de la Immaculate Conception a câștigat Class Two cu un nou scor de 14,73, cel mai bun obținut de ea vreodată, învingând-o pe Aliesha Shaw de la liceul Rusea, care a aruncat discul la o distanță de 14,51 de metri, cel mai mare din viața ei, iar Shaday Hudson de la Holmwood Technical a aruncat discul la o distanță de 13,93 de metri.

Hydel High este liceul lider după ce a obținut multe puncta în ambele finale, Class One unde s-au aruncat discuri, iar Class Two unde s-au aruncat greutăți și au în total 12 puncte, cu doar unul mai mult față de Immaculate Conception care are 11 puncte. Pe locul trei se află Holmwood Technical și St Jago, la o egalitate de 10 puncte, urmați de campionii de anul trecut, Edwin Allen High cu 9 puncte și Excelsior High cu 8 puncte.

Astăzi, vor mai avea loc trei finale, ceea ce înseamnă că va fi o zi foarte dificilă pentru sprinteri. Azi vor avea loc prima rundă la 100 de metri și semifinalele pentru 200 de metri și 800 de metri, precum și prima rundă la 400 de emtri.

Favorita de anul acesta și câștigătoarea medaliei de argint la Class Two de anul trecut, Stacey-Ann Williams de la St Elizabeth Technical High School (STETHS) a câștigat echipa calificărilor pentru Class One la 400 de metri, după ce a obținut un timp de 53,78 de secunde și a învins-o pe Kadeja Campbell de la Holmwood Technical, care a obținut 54,94 secunde.

Roneisha McGregor de la Hydel High a obținut al doilea cel mai bun timp de 53,98 secunde, Alesha Kelly de la St Jago High câștigând al treilea loc cu 54,76 secunde.

Sanique Walker de la Vere Technical își va apăra titlul în evenimentul din Class Two, după ce a obținut 55,08 secunde în prima rundă, în timp ce coechipiera ei, Nickisha Pryce a obținut al doilea cel mai bun timp de 55,42 de secunde, în timp ce Kimara Francis de la St Jago High a obținut al treilea cel mai bun timp, 55,54 secunde.

Danielle Deer de la Holmwood Technical a condus evenimentul Class Three, scoțând un timp de 55,94 secunde pentru a câștiga locul întâi, în timp ce Garriel White de la Hydel a câștigat locul doi cu 56,43 secunde, iar Nattesha Palmer de la Holwood Technical a obținut 56,49 secunde.

În singura cursă la 1500 de metri de ieri, Rushana Dwyer de la Edwin Allen a condus Class Three după ce a obținut un timp de 49,16 secunde. 

Autor: Ricardo - Jamaica
Traducător: Raluca Ivanovici
Sursa photo: www.world-track.com

EN

Greetings everyone, it’s Jamaica Urban Legend here with some exciting news on the best high school track competition in the western hemisphere...CHAMPS, more fast lane folks !!! 

“It’s good to be back,” an overwhelmed Edwin Allen High’s Fiona Richards said after she broke the one-year Champs record in the Class One discus throw with 53.04m on yesterday’s second day of the ISSA/GraceKennedy Boys’ and Girls’ Athletics Championships at the National Stadium.

Richards, who won double gold in Class Two while representing Buff Bay High two years ago before transferring to Edwin Allen, broke the record of 52.73m set by Shanice Love of Excelsior High and is the third record broken in the girls’ section.

“I am feeling great, it’s a real good feeling,” she said. “It is great to be back at Champs and winning.”

Hydel High’s IAAF World Under-20 finalists Devia Brown took the silver medal with 47.80m, with Gabrielle Bailey of St Jago High taking the bronze with 47.61m.

Immaculate Conception’s Danielle Sloley won the Class Two shot put with a new lifetime best of 14.73m, beating Rusea’s High’s Aliesha Shaw, who also threw a personal best 14.51m, and Holmwood Technical’s Shaday Hudson with 13.93m.

Hydel High are the leaders after picking up points in both finals, the Class One discus throw and the Class Two shot put and are on 12 points, just one ahead of Immaculate Conception on 11, with former champions Holmwood Technical and St Jago High tied in third place on 10 points, followed by defending champions Edwin Allen High on nine points, with Excelsior High next on eight points.

Three more finals will be contested today, a busy day for the sprinters with the first round of the 100m and the semi-finals of the 200m and 800m, as well as the first round of the 400m hurdles.

Last year’s Class Two silver medallist and favourite Stacey-Ann Williams of St Elizabeth Technical High School (STETHS) led the qualifiers for the Class One 400m after clocking 53.78 seconds to win her heat in yesterday’s first round, well ahead of Holmwood Technical’s Kadeja Campbell, who ran 54.94 seconds.

Hydel High’s Roneisha McGregor had the second fastest time of 53.98 seconds, with Alesha Kelly of St Jago High winning the third heat in 54.76 seconds.

Vere Technical’s Sanique Walker is on course to defend her title in the Class Two event after running 55.08 seconds in the first heat, while her teammate Nickisha Pryce had the next best time of 55.42 seconds to win heat four with St Jago High’s Kimara Francis next best with 55.54 seconds to win the fifth heat.

Holmwood Technical’s Danielle Deer led the Class Three quarter-mile after running 55.94 seconds to win her heat, while Garriel White of Hydel won heat three with 56.43 seconds, as the other Holmwood Technical runner Nattesha Palmer won heat six with 56.49 seconds.

In the only 1500m first-round race contested yesterday, Edwin Allen’s Rushana Dwyer led the Class Three qualifiers after running four minutes 49.16 seconds.

Author: Ricardo - Jamaica

Share it!
Tags: jamaica, sport, sprinter, timp, record, olimpic, liceu, competitie,


Post a comment

You must be logged in to leave comments. Please login by clicking here.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No comments yet.