Germania - Italia 1 - 1 [Germania a castigat cu 6-5 in penaltiuri]

Read: 2815 times
Germania - Italia 1 - 1 [Germania a castigat cu 6-5 in penaltiuri] Image

RO

Germania 1 – 1 Italia [Germania a câștigat 6-5 în penaltiuri]

Germania a reușit! Germania a bătut-o pe Italia în sfârșit pentru prima dată într-un campionat important prin victoria în sferturile de finală împotriva rivalilor lor tradiționali printr-un penalti incredibil de bizar.

A fost un meci incredibil în care ambele echipe au dat tot ce-au putut. Dar meciul va fi reamintit pentru totdeauna pentru penaltiuri. A fost foarte bizar cum câteva superstaruri ale Germaniei – Ozil Muller și Schweinsteiger au ratat. Însă cel mai memorabil penalti va fi cea mai mare ratare și jalnică lovitură din istoria loviturilor de Șimone Zaza.

Germania a dominat majoritatea meciului și a părut că va câștiga meciul ușor datorită jucătorilor Mario Gomez și Jonas Hector. Dar să nu uităm de contribuția incredibilului Mesut Ozil in minutul 65 care i-a surprins pe toți.

Italia tot i-a atacat pe germani și după atâta fugă și atac au reușit în sfârșit să treacă de concentrarea apărătorului Jerome Boateng, care din cauza neatenției nu a putut nici măcar să încetinească mingea care a trecut ca un fulger pe lângă el.

Ultimul penalti a fost dat în mod incredibil de Leonardo Bonucci, care a marcat primul penalti din cariera sa. Chiar că a fost bizar să vezi că Italia își încredința viitorul pe umerii unui jucător care nu a mai dat nici un penalti pană acum, mai ales într-un moment atât de important, dar pană la urmă le-a mers italienilor.

Meciul a fost egal 1-1 pană la minutul 90. În timpul prelungirilor nu se știe de ce dar nimeni nu a prea făcut multe. Ambele echipe păreau că așteptau penaltiurile, nimeni nu vroia să riște nimic. Chiar că a fost o decizie bizară, deoarece ambele echipe nu aveau prea multe șanse la penaltiuri.

Dar Italia și Germania au avut ambele cei mai buni portari din întreaga lume, Italia l-a avut pe legendarul Gialluigi Buffon, care la vârsta de 38 de ani a jucat în 10 campionate importante pentru ei, a câștigat o cupă mondială și a dovedit că este printre cei mai buni. Germania l-a avut pe Manuel Neuer, un portar mai tânăr care este considerat de toată lumea că este cel mai bun din întreaga lume.

Dar Neuer a fost cel care a impresionat în această seară. Au fost niște penaltiuri foarte bine trase în care Insigne, Barzagli, Giachherini, De Sciglio și Parolo au marcat pentru Italia pe când Pelle, Bonucci, Zaza și Darmian au ratat.

Pentru Germania, cei mai experimentați jucători, Ozil, Muller și Schweinsteiger au ratat, pe când Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng și la final Hector au marcat. A fost șutul lui Hector care le-a adus victoria și ratarea lui Darmian care i-a trimis pe germani în semifinale.

Ce meci incredibil! Acum Germania se va înfrunta cu câștigătorii din meciul de diseară dintre Franța și Islanda.

Managerul Italiei Antonio Conte a declarat că: „Vreau să le mulțumesc băieților. Acești doi ani au fost extraordinari pentru mine. Chiar au îndulcit acești doi ani cu performanta din acest campionat. Îmi pare rău deoarece meritau să meargă mai departe.

„Ne-am făcut fanii mândrii de noi. Și i-am făcut pe jucători să știe faptul că este un privilegiu să porți acel tricot.”

Managerul Germaniei Joachim Low arăta foarte fericit când a declarat presei că: „A fost ca o dramă – prelungiri și două echipe care jucau foarte strategic. Penaltiurile ratate ne-au făcut să leșinăm din cauza suspansului. Am fost foarte norocoși.

„Nu pot să îmi învinuiesc echipa pentru nimic. Noi am fost cea mai bună echipă timp de 120 de minute. Ne vom reveni acum și joia viitoare vom continua. Jucătorii experimentați au ratat dar cei tineri au marcat.”

Autor: Raghav Hegde - India
Traducator: Radu Ivanovici

EN

Germany 1 – 1 Italy [Germany win 6-5 on penalties]

Germany have done it! Germany finally beat Italy for the first time in a major tournament by winning the quarter-final match against their traditional rivals from a bizarre penalty shootout.

It was an outstanding match in which both teams gave their very best. But the match will always be remembered for the penalty shootout. It was remarkable for misses by some of Germany’s top players – Ozil, Muller and Schweinsteiger.  It will also be remembered for the worst penalty miss of all time by Simone Zaza.

Germany were the dominant team for much of the game and looked on course for a victory after a brilliant build-up play by with Mario Gomez and Jonas Hector was expertly finished by Mesut Ozil in the 65th minute.

Italy kept attacking the Germans and they were finally rewarded after a moment of madness or loss of concentration by German defender Jerome Boateng, who handled the ball in the penalty box for no reason whatsoever.

The resulting penalty kick was finished brilliantly by Leonardo Bonucci, who scored the first penalty of his career. It was really strange to see Bonucci to take the penalty given that he had never taken it before, and that too in such a crucial match. But it worked for Italy.

The match was tied 1-1 at 90 minutes and the resulting extra time was remarkable for its lack of action. Both teams seemed content to wait it out and leave it all for the penalties. It was a strange decision indeed, given how bad both teams were at the penalty shootout.

But Italy and Germany have two of the best goalkeepers in the world. Italy have the legendary Gialluigi Buffon, who at 38, has played in 10 major tournaments for them, won a World Cup and really has nothing left to prove. Germany have Manuel Neuer, the young goalkeeper who is considered by one and all to be the best in the world.

But it was Neuer’s night. It was a fascinating penalty shootout in which Insigne, Barzagli, Giachherini, De Sciglio and Parolo scored for Italy and Pelle, Bonucci, Zaza and Darmian missed.

For Germany, their most experienced players, Ozil, Muller and Schweinsteiger missed, while Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng and finally Hector scored. It was Hector’s winning penalty kick after Darmian’s miss that sent Germany into the semi-final.

What a match! Now Germany take on the winners of tonight’s game between France and Iceland.

Italy manager Antonio Conte said: "I want to thank the boys. They were extraordinary for two years for me. They topped it off with this special experience. Im sorry because they deserved to go though.

"We made the fans proud of us. And we made the players truly aware that its a privilege to wear the shirt."

Germany manager Joachim Low appeared delighted as he spoke to the media: "It was a drama - extra time and with two sides on the highest tactical level. The penalties missed were even more dramatic. We were lucky.

"There is nothing I could blame the team for. We were the better team in the 120 minutes. Well recover now and on Thursday well continue. The experienced players missed and the young players scored."

Author: Raghav Hegde - India