Read: 2654 times
Franta - Islanda 5 - 2 Image

RO

Franța 5 – 2 Islanda

Visul Islandei a fost ruinat! Franța a jucat fără milă și i-a arătat Islandei ce înseamnă o echipă de temut, Franța a bătut-o pe Islanda cu 5-2, din care 4 goluri au fost date în prima jumătate.

Performanta Franței i-a mulțumit pe suporterii lor de la Stade de France. Ei au dat primul gol cu ajutorul atacantului Olivier Giroud în minutul 12, al cărui șut a zburat mingea direct în poartă. Paul Pogda a dat al doilea gol în minutul 19 făcând scorul 2-0, ceea ce i-a luat orice șansă de victorie din fata Islandei.

Apoi, după aceste două goluri, o altă serie de goluri au venit în prima jumătate, primul gol a fost dat de senzaționalul Dimitri Payet în minutul 42, iar peste câteva minute atacantul Antoine Griezmann a adus scorul la 4-0, lovind mingea pană lângă poarta portarului Hannes Halldorsson în minutul 45 apoi șutând incredibil, surprinzându-l pe portar de la cativa metrii, direct în poartă.

Deci la sfârșitul primei jumătăți Franța deja era cu 4 goluri înaintea Islandei, adică Islanda ar fi trebuit să urce un munte pentru a putea egala. Islanda a dat tot ce-a putut, a reușit să marcheze două goluri, primul de Sigthorsson în minutul 56 iar al doilea de Bjarnason. Dar Franța i-a ruinat când a marcat al cincilea gol, gol dat de Giroud.

Chiar că meciul acesta a fost mai mult un meci între băieți și bărbați. Islanda a jucat foarte bine, dar împotriva unei echipe ca și cea a Franței care era pregătită de orice și știa la ce să se aștepte de la ei nu prea au avut nici o șansă.

Franța le-a arătat englezilor ce ar fi trebuit să facă în a doua rundă împotriva Islandei. Echipa Franței este o echipă de profesioniști internaționali, aceasta a devenit una dintre favoritele din Euro 2016.

Franța se va înfrunta cu Germania în următorul meci din semifinală joia viitoare. Islanda însă merge acasă acum, bătută rău, dar foarte mandră de performanta lor. Ei chiar au impresionat întreaga Europă cu curajul, priceperea și atitudinea lor de campioni din Euro 2016.

Jucătorii din ambele echipe au vorbit cu presa după meci…

Atacantul Islandei Kolbeinn Sigthorsson a declarat că: „apărarea noastră nu a fost destup de aptă, dar nu ne surprinde faptul că suntem obosiți după atâtea meciuri cu aceeași echipă. Am reușit să recuperăm un pic in a doua jumătate, am arătat că nu suntem o echipă slabă, și suntem fericiți că am câștigat măcar a doua jumătate.”

Căpitanul Islandei Aron Gunarsson a declarat că: „suntem dezamăgiți dar incredibil de mândri. A fost o experiență incredibilă. Am muncit din greu să ajungem aici și fanii au fost fantastici.

„Încă cântă pentru noi, e de necrezut. Suporterii Franței au plecat cu toții, dar ai noștii nu ne-au părăsit. Chiar arată că nu i-am dezamăgit.

„Prima jumătate a fost teribilă, după pauză am reușit să ne revenim un pic. Am decis că nu putem să plecăm fără măcar un gol. Vom invita din această experiență. Istoria noastră începe de acum.”

Mijlocașul Franței Dimitri Payet a declarat că: „am reușit să marcăm multe goluri, am marcat foarte repede.

„Suntem o echipă foarte bună. Astăzi ne-am dovedit performanta superioară. Am discutat o săptămână întreagă despre Islanda și despre cum să o învingem.”

Atacantul Franței Olivier Giroud: „suntem foarte incantați de rezultate, am marcat cinci goluri. Deși am primit două, ne-am distrat mult și suntem mulțumiți de performanta noastră. Vom încerca să uităm aceste mici probleme în defensiva noastră, deoarece împotriva Germaniei acele greșeli ar putea fi fatale.

Autor: Raghav Hegde - India
Traducator: Radu Ivanovici

EN

France 5 – 2 Iceland

The Iceland fairytale is over! France was clinical and ruthless at disposing off the threat from Iceland, beating them 5-2, including 4 goals in the first half.

France’s performance brought their supporters at the Stade de France plenty of joy. They began with a goal from Olivier Giroud in the 12th minute, whose low strike found the net. Paul Pogba next scored with a powerful header from a corner and made it 2-0 in the 19th minute to put France firmly in control.

This was followed by two goals late in the first half, first by new sensation, Dimitri Payet in the 42nd minute, who scored his third goal with a precise low strike from over 20 yards.  Antoine Griezmann made it 4-0 soon after, lifting the ball over the approaching Iceland goalkeeper Hannes Halldorsson in the 45th minute.

So France were already 4-0 ahead at the end of the first half and this left Iceland with a mountain to climb. Iceland were brave and got two goals from Sigthorsson in the 56minute and Bjarnason in the 56th minute.  But France got a 5th goal from a clinical header from Giroud and that pretty much settled the match.

It really was a game between men and boys. Iceland had done well enough to punch above their weight so far, but against a French side that was well prepared for them and knew what to expect, they had no answers.

France showed just what England should have done in their 2nd round match against Iceland but did not. The French team is a world class outfit, and it would take a really brave man to bet against them winning the Euro 2016.

France take on Germany next in a much anticipated semi-final clash on Thursday night. Iceland now go home, beaten, but still very proud of what they have achieved. They have certainly enlivened the Euro 2016 with their courage, skill and never-say-die spirit.

Players from both teams spoke to the media after the game…

Iceland striker Kolbeinn Sigthorsson: "Our defending didn work out as we wanted, but its not strange that we e tired after so many games with the same squad. We got back into it in the second half, we showed a lot of character to do that, and we e really happy that we won the second half."

Iceland captain Aron Gunnarsson: "We are disappointed but incredibly proud. Its been an amazing experience. A lot of hard work has gone into this and the fans have been fantastic.

"They are still singing, its unbelievable. The French have all left. They are still here. It just shows what we put into this.

"The first half was terrible, we managed to play better after the break. We decided we could not leave like that. We will learn from this. We are just starting."

France midfielder Dimitri Payet: "We managed to score a lot of goals, we scored quickly compared to previous fixtures.

"We have a lot of quality going forward. This was our best performance. We worked all week on Icelands strengths, we were aware of that."

France striker Olivier Giroud: "We e very pleased, we scored five goals. Although we did concede a couple, we had a lot of fun and are pleased with our performance. We e going to try to erase a few of these small defensive mistakes, because against Germany wed pay a heavy price.

Author: Raghav Hegde - India