Read: 3872 times
Croatia - Turcia, 1-0! Image

RO

Grupa C: Croația 1 – 0 Turcia

Croația părea că deținea controlul meciului după ce au câștigat primul lor meci din Euro 2016 după ce au învins echipa Turciei u 1-0 la Parc de Princes din Paris. Starul Real Madrid, Luka Modric a înscris golul decisive în minutul 41, iar acesta a fost unul dintre cele mai impresionante goluri din cate am văzut.

Modric a demonstrat că are o tehnică excelentă după ce a trecut de jucătorii turci și a ajuns în careul portarului turc Volkan Babacan, de la 25 de metrii. Modric a fost starul meciului pentru echipa națională, la fel cum este și pentru echipa sa, Real Madrid. El a controlat meciul ca și mijlocaș și totul a trecut prin el.

Croația a avut și alți jucători impresionanți. Ivan Rakitic a jucat foarte bine și l-a ajutat mult pe Modric ca și mijlocaș. S-a apropiat și el de un gol, aproape transformând o pasă de la Dario Srna într-un gol după doar două minute. Mario Mandzukic și Marcelo Brozovic aproape au marcat și ei, dar au ratat.

Antrenorul croat Ante Cacic a fost și el foarte bucuros de finalul meciului, deoarece echipa sa a controlat meciul și părea că nu sunt sub nici o resiune. Au existat multe conflicte puternice deoarece jucătorii turci au jucat un meci fizic de fotbal. Apărătorul croat Vedran Corluka a trebuit să aibă capul bandajat după o astfel de confruntare.

Principalul jucător și căpitan al Turciei, Arda Turan, trebuie de spus, că a fost o dezamăgire totală și a trebuit înlocuit până la urmă. A fost o victorie bună pentru Croația și cu siguranță că vor ieși ca favoriți în acest campionat. Cine știe cât de departe vor ajunge!

Autor: Raghav Hegde - India
Traducător: Raluca Ivanovici

EN

Group C: Croatia 1 – 0 Turkey

Croatia looked completely in control as they got off to a winning start in their Euro 2016 campaign by beating Turkey 1-0 at Parc des Princes in Paris. It was the Real Madrid star Luka Modric who got the decisive winning goal in the 41st minute and it was one of the most impressive goals you will ever see.

Modric showed excellent technique by volleying a half cleared from well outside the box past the Turkey goalkeeper Volkan Babacan, from over 25 yards. Modric was the star of the show for his national team, just as he usually is for his club side, Real Madrid. He controlled the game from the midfield and everything flowed through him.

Croatia have other impressive players as well. Ivan Rakitic was at his best and offered excellent support to Modric in the midfield.  He also came close to getting a goal of his own, almost converting a Dario Srna cross after just two minutes. Mario Mandzukic and Marcelo Brozovic came close to scoring but wasted easy chances.

Croatia coach Ante Cacic would be happy with the way things turned out as his side were always in control of the game and never looked liked under any sort of pressure. There were many hard tackles as the Turkish players played a very physical game of football. Croatia defender Vedran Corluka had to get his head bandaged after one such challenge.

Turkey’s main player and captain, Arda Turan, it has to be said, was a disappointment and eventually had to be substituted. It was a good win for Croatia and they are certainly emerging as the dark horses for the tournament. Who knows how far they can go!

Author: Raghav Hegde - India